Érdemes elolvasni...
Megtudhatjuk pl azt is, hogy honnan ered a "kilóg a lóláb" mondásunk... :)
Róka
(kínaiul: huli)
A rókák, a rókadémonok, a rókatündérek vagy rókaszörnyek kultusza Kína szerte igen elterjedt. Gazdag irodalom foglakozik a rókák furfangos tettivel, a rókatündérek bűbájával és számos olyan esettel, amikor a rókák beleavatkoznak az emberek életébe. A rókakultusz kezdetei a régmúltban gyökereznek. Mivel a rókák gyakorta sírok közelében ásták lyukaikat, a kínaiak a régi sírok alól előbújó rókában a halott lelkek misztikus megtestesülését látták. A rókának átváltozási képességet is tulajdonítottak: ötvenéves korában asszonnyá, ötszáz éves korában csábító szépségű leánnyá tud változni, ezeréves korában pedig "égi róka" lesz belőle, aki természet minden titkát ismeri. Az átváltozásuk azonban nem tökéletes, mert bármilyen emberi alakot öltsenek is lompos farkuk mindig megmarad, amit öltözékükkel igyekeznek eltakarni, erre utal a "rókafarok" (huli weiba) kifejezés, amely a mi "kilóg a lóláb" mondásunk megfelelője. Az asszonnyá változott rókák elcsábították a férfiakat, azután többnyire megölték, vagy nagy bajba sodorták őket. Az is előfordult, hogy ilyen rókatündérek feleségül mentek egy-egy férfihoz, sőt gyereket is szültek, de rendszerint rossz véget értek az ilyen házasságok. Rókatündér karmai közé keveredni, rókabűbáj hatása alá kerülni, a lehető legrosszabbat jelentette minden kínai szemében, s ezért általában sok erőt, energiát áldoztak arra, hogy beszerezzék a védelmező amuletteket. Még a rókát jelentő írásjegy leírását is igyekeztek elkerülni, más hasonló hangzású írásjeggyel helyettesítették. A barbár, idegen jelentésű szó kiejtése (hu) egybeesik a róka szóéval, ezért a nem-kínai, barbárnak tartott nomádnépeket is összefüggésbe hozták a rókákkal. Az irodalomban az emberalakot öltött rókára általában már a Hu családnevük is utal. A rókákat azonban a természet minden titkát ismerő lényeknek tartották, akik - ha jóindulatúak velük az emberek - betegségeket képesek gyógyítani, bajoktól, sorscsapásoktól képesek megszabadítani, valamint a meggazdagodáshoz is segítséget tudnak nyújtani.
*
A róka tulajdonságai közül elsőként a ravaszság jut eszünkbe, vele jellemzik a ravasz embert, aki képes a mások becsapására, megtévesztésére. A róka alakjához általában a megbízhatatlanság és a hamisság tapad. A róka megítélése azonban többféle, lehet még, furfangos, hízelgő, képmutató, ügyes, óvatos állat; ugyanakkor az önzés, mohóság, kéjvágy, aljasság, bosszúvágy, magányosság megtestesítője is, és hiába rendelkezik híres ravaszsággal, gyakran felsül, ráfizet, és hoppon marad.
A Maliban élő dogonok sápadt rókája jóságos és segítőkész, hisz a teremtőtől ő lopta el fortéllyal a vetőmagokat, hogy megtanítsa az embereket a földművelésre. Az angoloknál a sajnálatos rókavadászattal kapcsolatban külön róka folklór alakult ki. A népi hiedelem szerint a rókahajtó napokon a róka bosszút áll a vadászon vagy megjutalmazza őt.
A babonások szerint magányos rókát látni, jó szerencsét jelent, több róka látványa viszont a balszerencse jele. |